pondělí 25. května 2009

Die Kran Theorie / The Crane Theory

- teorie jeřábů / jeřábová teorie

se zabývá problematikou vyspělosti území ve vztahu k počtu jeřábů. Spadá do mnoha vědních odvětví ale i kulturních sfér, od sociální geografie, přes architekturu, umění, barevnou typologii, ekonomii, výškovou technologii, stavební inženýrství a fyziku materiálů…

Nejobecněji se jedná o přímo úměrnou lineární funkci mezi dvěma veličinami (počtem jeřábů a vyspělostí území, města či státu…). Čím více jeřábů, tím vyspělejší země nebo obec a naopak.

Vznik této teorii dali roku 2008 M. H., H. D., J. B. a K. S. v Barceloně. Kde během tří měsíců měli možnost pozorovat, počítat a zkoumat kvanta jeřábů.

Chrám Sagrada Família v Barceloně
/kdo najde více jeřábů?


I když se nám dnes zdá spojení těchto dvou zdánlivě nezávislých faktů (jeřábů a vyspělosti) naprosto přirozené, k prvopočátečnímu uvědomění si této paraboly bylo jistě třeba opravdového génia! A že k tomu tedy došlo zrovna v Barceloně je nasnadě.
Barcelona se nachází na severu Španělska, v jeho nejvíce vyspělé a stále se rozvíjející industriální části. Proto zde nebyla o jeřáby nouze. Barcelona, coby hlavní město Katalánska, je ale hlavně tzv. „New York“ Španělska – Big Apple nejen pro všechny návštěvníky, je Mekkou obchodu, ekonomických trendů, kulturním a uměleckým epicentrem a nočním představením.

Další lokalitou, kde byla teorie aplikována byl Brusel (2009), kde byla několikanásobně podepřena řadou jeřábů nejen hned vedle sídla Evropského parlamentu.

Tančící jeřáby okolo jezírka za Evropským parlamentem, Brusel

Na tuto teorii v roce 2009 ve Vídni těsně navázala K. B. P. spisem „Die Kran Theorie“. Vídeň, jako sídlo OSN, OPEC a nekonečna kulturních aktivit, se ukázala jako úrodné pole působnosti pro tuto teorii.

Jeřáby v akci v těsném sousedství sídla OPEC ve Vídni

Romantika s jeřáby při západu slunce nad Donauinsel, Vídeň

Své pozorování uskutečnila mimo jiné v Bavorsku (Německo) a v jihovýchodním Polsku.


Jediný jeřáb v Krakově se nachází na Rynku Glownym

V své práci si klade za cíl především dostat tuto teorii do širokého povědomí k radosti všech zúčastněných s důrazem a prosbou na hledání dalších lokalit, kde je teorie úspěšně aplikována.


Ukázka z díla „Die Kran Theorie“, Pavková (2009):

Výskyt jeřábů má několik předpokladů:
  • Větší sídelní jednotka s výškovými budovami
  • Poptávka po dalších stavbách nebo opravě stávajících
  • Dostatečné financování stavebních zakázek (ani bez peněz jeřáb nehrabe)
  • Personální obsluha strojů
  • Elektrifikace zařízení
  • Dopravený materiál, který je třeba zvedat
... Zajímavostí je, že k vidění jeřábu v akci často není třeba otevíracích hodin či pracovního dne. Je možné je vidět fungovat prakticky kdykoli.
... Maximálně vyspělou zemí světa by tedy, dle této teorie, mohlo být Japonsko, které má jeřába také za národního ptáka...

1 komentář:

  1. Zajímavé :)
    Tato teorie může být úspěšně aplikována i v Londýně - viz foto: http://deathofrats.rajce.idnes.cz/England_II/#Anglie00293.JPG

    OdpovědětVymazat